22.12
.
2021

5

Awanse w Tigers

Autor:

Melania Wawrzyniak

Czas:

5

Koniec roku w agencji zaowocował aż siedmioma awansami na stanowiska seniorskie oraz trzema awansami do roli specjalistów w zespole. Oficjalne przyznanie awansów pracowników odbyło się podczas prezentacji strategii Tigers na 2022 rok.

W tym roku w Tigers miały miejsca awanse na wszystkich szczeblach. Od stycznia wiele osób sięgnęło po to, co dla nich najważniejsze – rozwój, frajdę z przekraczania samych siebie, dumę z rozwijania biznesów klientów oraz uznanie innych. Jednak to właśnie w grudniu, podczas oficjalnej prezentacji kierunku rozwoju agencji w kolejnych latach, przyznano wyróżnienie łącznie 10 osobom.

Od połowy roku w role szefów nowych obszarów wcielili się – Karolina Kawska, Marzena Pawelec, Konrad Kwiatkowski, Team Leaderów – Oskar Wojciechowski i Borys Marushchak. Awansowano również pierwszego w historii Tigers B2B Marketing Eksperta – Daniela Kotlińskiego. W trakcie roku awanse na stanowiska Seniorskie otrzymały: Melania Wawrzyniak i Martyna Celuch.

W grudniu role seniorskie w organizacji otrzymali: Maria Biernacka – Senior Strategy Specialist, Konrad Chowratowicz – Senior Social Media Specialist, Misha Fedziukovich – Senior Performance Specialist, Maciej Frankowski – Senior Performance Specialist, Daria Knapik – Senior Social Media Specialist, Karolina Skiścim– Senior Graphic Specialist, a specjalistami w Tigers zostali: Marta Parzyszek – Performance Specialist, Aleksandra Sawko – Social Media Specialist, Piotr Włodarczyk – HR Business Partner.

Zanim zostaniesz liderem, sukcesem jest dla Ciebie rozwój osobisty. A gdy już jesteś liderem, o Twoim sukcesie świadczy rozwój innych ludzi – to słowa Jacka Welcha, którego filozofia zarządzania jest mi bardzo bliska. Nie będę ukrywać, że czułam ogromną dumę i satysfakcję, kiedy kolejne osoby z mojej drużyny były wywoływane do wyróżnienia w Multikinie. Wierzę, że jedną z moich podstawowych odpowiedzialności jest motywowanie innych do realizacji z jednej strony celów organizacji, a z drugiej własnych oczekiwań i ambicji. To nie zawsze od razu idzie w parze, ale w tak dynamicznie rosnącej organizacji jak Tigers, tych możliwości wyboru różnych ścieżek rozwoju jest wiele. Gratuluję wszystkim determinacji w drodze po swoje i wiem, że to wciąż dopiero początek. Wierzę bowiem w słowa Franciszka Georgiewa, że duże Tigers to duże możliwości dla każdego z nas!

– komentuje Karolina Kawska, Head of Customer Success w Tigers

Awanse w Tigers są wyróżnieniem dla osób, które wykazały się zaangażowaniem i gotowe są do sięgania po więcej w kluczowych obszarach:

  • wiedzy i doświadczenia. Im wyżej w strukturze – tym większe oczekiwania nie tylko jeśli chodzi o poziom tej wiedzy, ale też jej przełożenie – na rozwój zespołu, biznesów klientów i ich edukację.
  • rozwój wartości – każdy z pracowników żyje nimi na co dzień. Ale to Senior Specjaliści i Liderzy w sposób szczególny stanowią role models w tym temacie.
  • rozwój wiedzy marketingowej, podejścia biznesowego, zarządzanie projektami, pełnienie dodatkowych ról w organizacji
  • a także samodzielność i odpowiedzialność, któremu w sposób szczególny absolwenci i absolwentki programu rozwojowego Akademia Tygrysa – od stażysty do samodzielnej skutecznej obsługi klientów Tigers w zaledwie 8 miesięcy.

Tigers istnieje od 2015 roku i obsługuje takie marki jak: Motorola, Milwaukee Herbalife, Salad Story, DHL, mLeasing, Moliera2. W 2021 r. agencja przeszła całościowy rebranding (wcześniejsza nazwa – Social Tigers).

联系Opisz nam swoje wyzwania,
znajdziemy drogę

Napisz do nas